TEROARE la Dinamo. Ultrașii cu măști au devastat autocarul și i-au fugărit pe câmp pe fotbaliști

0
350

Fanii echipei Dinamo și-au ieșit din minți la finalul partidei pe care gruparea din Ștefan cel Mare a pierdut-o, vineri, la Ploiești, scor 2-3, cu Chindia Târgoviște. Oficialii și jucătorii au fost înjurați pe tot parcursul meciului și după fluierul final, ultrașii s-au dus în zona vestiarelor pentru a-i apostrofa pe fotbaliști.

Apogeul conflictului a fost atins la Balotești, atunci când 40-50 de suporteri cu cagule pe cap au atacat autocarul „roș-albilor”, au spart geamurile, iar fotbaliștii au scăpat cu greu, refugiindu-se în cantonamentul de la Săftica, anunță gsp.ro.

Suporterii dinamoviști sunt interziși pe stadioane, la meciurile din deplasare jucate de favoriți, după haosul creat la partida cu Viitorul, de la Ovidiu. Totuși, 300 dintre ei au intrat la tribuna a 2-a a stadionului „Ilie Oană” și s-au războit cu spectatorii veniți de la Târgoviște, dar și cu cei de la Ploiești. În repriza a 2-a, meciul a fost întrerupt două minute, după ce dinamoviștii au aruncat cu torțe pe teren.