Simona, ce meci, ce victorie ! Venus Williams, spulberată din nou!

0
1114

Ajunsă pe locul 43 în circuitul WTA, Venus Williams, fostă nr.1 mondial (2002), de 5 ori câștigătoare de Wimbledon și finalistă în 2017, a mai fost învinsă în acest sezon de Simona Halep. Cele două sportive s-au întâlnit în turul 3 al turneului de la Australian Open. De o oră și 20 de minute a avut nevoie românca pentru a o executa pe sora cea mare a Serenei. 6-2, 6-3 a fost scorul final al partidei, una în care de multe ori americanca a fost mai degrabă spectatoare.

Acum, Simona a început în forță, 3-0, apoi a câștigat clar primul set, 6-3, dominând la toate capitolele. În setul doi, Simona a condus din nou , 2-1, apoi 4-1 și 5-2, după care fosta ”regină” a tenisului a părut un simplu sparring-partner pentru constănțeanca noastră, dezlănțuită cu totul în aceste optimi de finală!

Simona Halep – Venus Williams 6-3, 6-3